За първи път българска медия ще излъчи на живо финала на най-силния европейски клубен турнир по хандбал. Спортната телевизия B1B.BOX, партньор на БФ Хандбал, ще ни направи свидетели тази неделя на спора за златните отличия в Шампионската лига при дамите. Арена на финалната четворка е 20-хилядната MVM Dome в унгарската столица Будапеща. Там ще се срещнат четирите отбора, които демонстрираха най-силно представяне през сезона – „Гьор“ (Унгария), „Метц“ (Франция), „Есберг“ (Дания) и „Вайперс“ (Норвегия).

Полуфиналите на надпреварата са в събота. В първия „Гьор“ ще спори със състава на „Есберг“, който на четвъртфиналите елиминира драматично, с един гол разлика, румънския „ЧСМ Букурещ“, в чиито редици беше българската звезда Елизабет Оморегие. За „Гьор“ това ще бъде седмо участие от осем издания на EHF FINAL4. В тях унгарският тим спечели четири пъти трофея. От друга страна „Есберг“, който има само 56 изиграни мача в Шампионската лига, достига за първи път до финалната четворка. Двата отбора са се срещали само два пъти в лигата през сезон 2016/17, в който „Гьор“ печели с лекота и двата мача.

Другият полуфинал противопоставя актуалния носител на трофея „Вайперс“ и Метц“. Норвежкият тим е първият от скандинавската държава, който участва за трети пореден път във финалната четворка – трети през сезон 2018/2019 и шампион през миналия. „Метц“ за втори път ще играе в EHF FINAL4, след като зае 4-то място през 2019-та. Двата състава се срещнаха два пъти в груповата фаза на лигата през този сезон и френският тим спечели срещите, съответно с 23:18 и 31:25. Въпросът е обаче дали хандбалистките на „Метц“ ще успеят да направят това и в предстоящия решаващ двубой. Любопитен факт е, че три от състезателките на френския шампион са се изявявали и в България – през 2015-та на турнира IHF Trophy в Габрово. Капитанката Мелин Ноканди и сестрите Лаура и Орлеан Канор тогава бяха в състава на Гваделупа, който победи българският тим за първото място в надпреварата.

Загубилите двата двубоя ще се срещнат в неделя от 16.15 в спор за бронзовите медали. Големият финал на Шампионската лита е от 19 часа в неделния ден и ще бъде излъчен пряко по телевизия В1В.ВОХ. Може да го наблюдавате и в интернет на страницата на медията – https://b1b.tv/live.php.