Общо осем мача от турнира Купа България ще се изиграят тази събота и неделя – по четири в двата почивни дни.

В мъжката надпревара до тази фаза достигна само един отбор от „Б“ група и това е тимът на „Спартак“ (Плевен), елиминирал на осминафиналите „Етър 64“ (Велико Търново). В битка за място в Топ 4 плевенчани ще посрещнат столичния НСА, който не се представя особено убедително в „А“ РХГ и заема последната 9-та позиция без спечелена точка до момента. Домакинството е безспорен плюс за „Спартак“. Това изравнява шансовете на двата отбора и прави изхода от мача е непредсказуем. Срещата е в събота от 13 часа.

Два часа по-късно край морето ще започне варненското дерби между „Спартак“ и „Локомотив“. Носителят на последните пет трофея в надпреварата „Локомотив“ ще гостува в салона на Първа езикова гимназия. Воденият от Веселин Станков състав ще се опита да поднесе изненадата на четвъртфиналите, но това ще бъде трудна задача срещу непобедения вече в 82 поредни мача „железничарски“ тим. В двубоя за първенството, игран също в Първа езикова гимназия, „Локомотив“ се наложи с 24:18 (15:10).  Мачът ще започне в 15 часа и ще бъде излъчван директно по телевизия В1В.

Другите два четвъртфинални двубоя са в неделя. В „Неврокоп Арена“ отлично представящият се през този сезон „Пирин 64“ ще приеме горнооряховския „Локомотив“. В първия кръг неврокопчани отстраниха „Осъм“ след победа с 29:20 в Ловеч, а „Локомотив“ се справи с втородивизионния „Левски“ от град Левски. Битката между двата състава за шампионата завърши с категорична победа за „Пирин 64“ – 35:22. В предстоящия мач обаче домакините няма да могат да разчитат на водещия си реализатор през този сезон Веселин Чакмаков, който е лишен от състезателни права за една среща. Това прави нещата по-интересни и се очаква сблъсъкът да бъде доста по-оспорван. Началото на мача е в 15.00.

Последният четвъртфинален двубой е в Габрово. В зала „Орловец“ бронзовият медалист в турнира от 2018-та ще приеме „АСТИ-91“ от Хасково. Габровци стигнаха до тази фаза на турнира като отстраниха вицешампиона „Добруджа“ (Добрич) в първия кръг (26:20), а „АСТИ-91“, по волята на жребия, пропусна осминафиналите. „Чардафон“ и „АСТИ-91“ се срещнаха преди месец в мач от шампионата, който завърши при резултат 34:20. Категоричната победа в онзи мач може да изиграе лоша шега на домакините, а Петко Петков и съотборниците му със сигурност ще търсят изненадата. Мачът ще започне в 17 часа и ще бъде предаван в You tube канала на Българската федерация по хандбал.

При дамите битката стартира от четвъртфиналите и в тази фаза също ще играе един отбор от второто ниво на родния хандбал – „Топлика“ (Минерални бани). Жребият обаче не беше благосклонен към тима от националната „Б“ РХГ и го противопостави на шампиона и носител на купата „Бъки“. Двубоят между двата отбора ще се играе в зала „Вълчо Даскалов“ в Хасково и ще започне в 14 часа в съботния ден.

Два часа по-късно в Плевен ще стартира спорът за място на полуфиналите между местния „Спартак“ и вицешампиона за 2019-та „Шумен 98“. Двата отбора вече се срещнаха веднъж през този сезон, като двубоят им за първенството завърши при резултат 16:22. Това обаче бе едва втория мач на „Спартак“ в елита. Плевенчанки вече понатрупаха опит, постигнаха и първата си победа, а това предвещава интригуващ двубой за купата.

Другите два мача от четвъртфиналите при дамите са в неделя. Доста интересно се очертава да бъде в Поморие, където местния тим ще приеме състава на „Свиленград“, в който ще липсва наказаната Зорница Стефанова. Домакините са на трета позиция във временното класиране след първия полусезон от първенството, а „Свиленград“ е на пето място след не особено убедително представяне в първите седем кръга. Шампионатният двубой между двата отбора беше още в първи кръг и завърши при резултат 19:15 в полза на „Свиленград“. Това е още една причина за домакините да бъдат жадни за реванш и срещата, която ще започне в 14 часа, със сигурност ще бъде интригуваща.

Последният мач от програмата противопоставя „Етър 64“ (Велико Търново) и „Сливница“. Рекордьорът по трофеи от турнира „Етър 64“ се цели в поредно участие на полуфиналите, но момичетата от Сливница едва ли ще се пречупят лесно. Домакините ще бъдат и без Антония Игнатова, която е лишена от състезателни права за едва среща. Двубоят е в неделя от 16 часа в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“ в старата столица.