Отборът на Косово спечели третото място в Световната купа по хандбал, след като победи в малкия финал тима на Кипър с 32:25. Освен бронзовите медали косоварите добиха право и да попаднат в основната схема на квалификациите за Европейското първенство през 2020 година, коет оза първи път ще бъде с 24 отбора.

Зрителите в ДКС “Васил Левски” станаха свидетели на изключителен мач, в който крайният победител не беше ясен почти до края. През първото полувреме изгледаше, че Косово няма да има проблеми за успеха, след като го затвори при 16:12.

Кипърците обаче показаха невероятна воля и желание и със силна игра в защита и ефективно нападение успяха да изравнят резултата. Нещо повече – Кипър поведе при 22:20 13 минути преди края на срещата. Настоятелната игра на Косово все пак даде резултат и 8 минути преди сирената резултатът отново бе в тяхна полза – 25:23. До края “сините” не изпуснаха и за момент контрола върху срещата и се поздравиха с хубавата победа.

Таип Рамадани, старши треньор на Косово: Много съм доволен от победата и третото ни място в турнира, но искам и да поздравя отбора на Кипър за страхотния мач, който направиха. Изоставаха с 4 гола и успяха да обърнат и да поведат с 2. Това ни накара да играем на лимита си. Турнирът беше страхотен опит за нас. Насладихме се много. Хората тук са прекрасни, погрижиха се добре за нас. За първи път съм в България и със сигурност ще дойда отново.

Етрит Шатоли, пивот на Косово: Много съм щастлив от победата. Получи се невероятен мач. Мисля, че разликата дойде от това, че бяхме много бързи в нападение, а в защита бяхме задружни. Изиграхме фантастичен турнир в България и сме много щастливи.

Михаил Апостолос, старши треньор на Кипър: Не започнахме много добре, но опитахме да фиксираме нещата в движение. Бяхме много изморени след вчерашния мач, имахме и проблем с контузен състезател. Целият турнир беше много труден за нас, защото дойдохме тук със 17 тренировки и не знаехме какво да очакваме. Натрупахме 3 поредни победи в групата, след това още една срещу Китай. Това беше като сън за нас. Момчетата са млади и нямат много опит. Загубихме от Турция именно заради липсата на опит. Днес беше същото. Поздравявам отбора на Косово, те играха добре, по правилата. Доволни сме от турнира, но щяхме да сме по-доволни, ако бяхме победили.