Националният отбор на България по хандбал за девойки до 17 години завърши на 9-о място на Европейското първенство в Грузия. Воденият от Петя Панчева, Ирина Миладинова и Тефик Парафитов български тим записа победа в двубоя за 9-10 място над състава на Латвия с 33:24.

Латвийките започнаха по-добре срещата и поведоха в резултата, а българският тим изравни в 29-та минута за 13:13 на почивката. През втората част националките ни успяха да обърнат резултата в своя полза и да спечелят с убедителните 9 гола разлика в края.

Мари Томова реализира 14 гола за успеха, Анита Костадинова добави 9, Стефани Петрова-5, Василена Шомова-4, а един път във вратата на Латвия се разписа Кристин Ванчева.

Василена Шомова беше определена за играч на мача в българския състав, а за тима на Латвия – Патриция Прузе, завършила с 6 гола за своя отбор.

Това беше и единствената победа за девойките ни на първенството в Тбилиси. Българският тим завърши груповата фаза на шампионата с четири поражения – 20:37 от Фарьорски острови, 20:30 от Украйна, 30:39 срещу Гърция и 16:44 срещу Сърбия. Два пъти отличието за най-добър играч от състава ни в тези срещи спечели Мари Томова (срещу Украйна и Гърция), а по един път Стефани Петрова (срещу Фарьорски острови) и Анита Костадинова (срещу Сърбия).

Битката за първото място в първенството продължават отборите на Сърбия, Литва, Швейцария и Украйна. Полуфиналите са тази вечер, а утре са срещите за разпределяне на местата в крайното подреждане.